A zenetanulás csupa jótékony hatással bír: vidám gyakorlást kínáló online foglalkozások
A hosszú, de korántsem teljes lista is szemlélteti, hogy a zene az egész személyiségre hatással van: a gyerekek érzelmi, értelmi, de a szociális képességeikre is. A korai fejlesztésnek tehát rengeteg előnye van, erősít és támogat a fejlődésben, ezért érdemes nem elhanyagolni.
Születés előtt, már az anyaméhben megkezdődik a zenei nevelés Kodály Zoltán szerint. Ezután pedig mindennapossá válik, a dalok, mondókák segítségével, amik megalapozzák a kommunikációt, elősegítik a beszéd indulását. Emellett persze ekkor már látható hatással van az érzelmekre, a szociális tevékenységekre. A babák különösen érzékenyek a hangokra, ingerekre, ritmusérzékük fejlődésében nagy szerepe van ennek az időszaknak. Az akár csoportos zenei foglalkozások már a bölcsőde előtt nagyon hasznosak, de azt is szem előtt kell tartani, hogy a folyamatos háttérzene, háttérzaj zavaró lehet a gyerekek számára. A mondókák, mozgásokkal összekötött játékok ideálisak a két-három éveseknek, segíthet az otthoni közös éneklés, zenehallgatás a bölcsődei, csoportos foglalkozások mellett.
Az óvodában a dalos-táncos játékok, körjátékok, közös éneklések segítenek újabb szintet elérni. A mozgásra, egyensúlyérzékre, vizuális memóriára, figyelemre, koncentrációra mind-mind hatással van az ebben a korban folytatott zenei tevékenység, de az érzelmi fejlődésben is elengedhetetlen jelentőséggel bír. Ekkor már készíthetünk otthon is ritmushangszereket, játszhatunk a gyerekkel ismétlős feladatokat, hiszen ha a szülők otthon is részt vesznek a zenei nevelésben, többek közt a feszültségoldó, bátorító hatását is megtapasztalhatják.
Az iskoláskorúaknak a számolásban, olvasásban, írásban is segítségükre van, ha a ritmusérzékük fejlődik. Az iskolai zenei nevelés így nagyon hatékony segítséget jelent a gyereknek a tanulás megkönnyítésében is.
Akadnak játékos programok is, amik kifejezetten a ritmusérzékre koncentrálnak.