Szövegértési problémák kezelésében is akad segítség
Az életkor sajátosságainak figyelembevételével, a fokozatos odafigyeléssel kezelhető a probléma, ami napjaikban egyre gyakoribb a gyerekek körében. A feladatok megértése, a szövegek tartalmának értelmezése sok esetben okoz nehézségeket, de a megfelelő feladatok kiválasztásával, gyakorlással javítható a helyzet. Kisiskolásoknak szóló feldatokat találhatunk az interneten is, amik már az első osztálytól kezdve segítenek az olvasmányok tartalmának feldolgozásában.
Az iskolai hangos, csendes olvasás, az olvasottak megbeszélése sokat segíthet a megértésben, de ha a gyereknek ez is problémát jelent, a szülő is tehet valamit, hogy a sikerélmény ne vesszen el teljesen. A diszlexiások esetében viszont a hangos olvasás a tévesztések miatt, a mások előtti rosszul szereplés gondolatával összefüggve szorongásos gondokat okozhat, ezért erre érdemes odafigyelni, hiszen akadnak olyanok, akiknek az értelmezést megkönnyíti, ha magukban dolgozzák fel a szöveget, csendben.
Korosztályonként változik, hogyan érdemes a szövegértéssel foglalkozni, de az alapok lerakásában a játékos foglalkozások, amik a verbális és vizuális memória fejlődésében játszanak szerepet, elengedhetetlenek. Nagyon hasznos a szókincsbővítés, amit képekkel érdemes gyakorlni, ezzel is csökentve a tévesztések lehetőségét. A szótanulás, szójelentés megerősítése magabiztosabbá teszi a gyerekeket, illetve a tudásukat is, és segíti a hallott, olvasott szöveg értelmezését. Az aprólékosságra törekvés a feldolgozás során, azaz a visszakérdezések, kisebb szakaszok összegzése nagyon hatékony, ebben a szülők tudnak segíteni, akár azzal kibővítve ezt, hogy a lényeges részeket aláhúzzák, kiemelik a gyerekeknek. Jó módszer továbbá a betűs játékok, szókirakók alkalmazása is. Nagyon fontos, hogy az otthoni gyakorlásra szükség van, így a szülőknek is érdemes megismerkedni a lehetőségeikkel.
A hagyományos olvasókönyvek, munkafüzetek mellett elérhetőek interaktív lehetőségek is, amik jótékony hatással vannak a fejlesztésre, így érdemesőket beépíteni a foglalkozásokba.
Igaz vagy hamis? Szórakoztató interaktív feladatok, amik megkönnyítik az tanulást.
Az olvasási tempót ehhez hasonló feldatokkal tudjuk növelni, csökkenteni.
A hagyományos módszerről nem kell lemondani a számítógép előtt sem.
Természetesen akadnak idegen nyelven is ilyen programok, amik szintén hasznos kikapcsolódást jelentenek.